Bale & Müzik

 BALE ; Sahne Sanatları  (Çocuklar için ) Belli figürlere, adım atışlara dayalı dans ve müzikli gösteri türüdür.Bale, çoğunlukla müzikli yapılır Bale yapılmadan önce esneme hareketleri mutlaka yapılmalıdır; yoksa ısınılmadan hareketler yapıldığı için sakatlanılabilir. .Bale dans, mimik, müzik,duygu ve dekor sanatlarının ileri standartta birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir.

Müzik, bale temsilini çeşitli yönlerden etkileyen bir öğedir. Tamamıyla “teatrikal” yapıda müziğin, izleyiciyede duygusal tepkilere yol açan bir durumu olduğunu görülür. Amaçlanan, etkinin derhal yanıtını almasında faydalı olur.

Çocuklar bale yaparken bedensel, ruhsal ve kültürel açıdan gelişmeye başlarlar.Bale ile vücudunu her geçen gün biraz daha iyi tanıyan ve doğru kullanmaya başlayan çocuklar, müzik eşliğinde vücut dillerini kullanmayı öğrenir. Müzik kulağının oluşmasıyla tonlamaları düzgün algılar ve bunu bedenlerine  adapte edebilirler. Birbirleriyle ve aileleriyle düzgün  ilişki kurarlar. İnsanlara olan bakış açıları genişler. Disiplinli yaşamaya alışarak hayatlarını küçük yaşta organize etmeyi öğrenirler. Bu yaşam tarzıyla okulda da başarılı olması sağlanır.

Baleyle yetişen çocuklar dünyanın sanatla varolduğunun farkına vararak tüm sanat dallarıyla da ilişki kurarlar. Bale ve klasik müzik ritmi ile eğitilen bir çocuğun hayatı boyunca o ritmin dışına çıkmayacağını ve bunu bir yaşam tarzı hâline getireceği görülür.

Yorum Yap

Yorum yazmak icin giris yapin.