2017 Yılı Müzik Öğretmenliği Başvuru Şartları !

Bu yıl üniversite sınavlarına girecek öğrencileri ilgilendiren birçok değişiklik var. Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) açık uçlu soruların yöneltilecek olması ve öğretmenlik programlarına baraj getirilmesi bu değişiklikler arasında en önemlileri.

YÖK’ün aldığı karara göre bu yıl öğretmenlik okumak isteyen gençleri başarı sırası barajı bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda da tıp, hukuk, mimarlık ve mühendislik programlarına baraj getiren YÖK, 2017 yılında da eğitim fakülteleri başta öğretmenlik programları için baraj koydu. Bundan sonra ilgili puan türünde ilk 240 bin başarı sırasında olmayanlar öğretmenlik programlarını tercih edemeyecek.

TÜM PROGRAMLAR LYS’YE GEÇTİ

YÖK’ün öğretmenlik programları için aldığı bir başka karar daha oldu. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puanları ile öğrenci alan tüm öğretmenlik programlarının da Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanları ile öğrenci almasına karar verdi. Artık öğretmenlik programları LYS ile öğrenci alacak.

hazırlık

BU İKİ PROGRAM DIŞINDA

Ancak iki öğretmenlik programı için değişiklik söz konusu değil. Bunlar Müzik ve Resim öğretmenlikleri. Bu iki öğretmenlik programı özel yetenek sınavları ile öğrenci almaya devam edecek. Müzik ve resim öğretmenliği okumak isteyenler önce YGS’de geçen yıl değiştirilen ilk barajı yani 150 puanı aşmak zorunda. Barajı geçenler için üniversitelerin kendilerinin düzenlediği özel yetenek sınavlarına başvurabilecek. Özel yetenek sınavında başarılı olanlar da müzik ve resim öğretmenliği okuyabilecek. Ancak unutmamalısınız ki üniversiteler özel yetenek sınavlarına girmek için 150 puanın üzerinde bir puan da isteyebilirler.

BİLGİLENDİRME

Y.Ö.K tarafından yapılan açıklamaya göre ; 2018 yılından itiberen özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların YGS puan türlerinden birinden en düşük 240 bininci başarı sırasına sahip olması gerektiğine karar verilmiştir.

 

Yorum Yap

Yorum yazmak icin giris yapin.