Hobi Resim Stüdyosu Yıldız Şubemizde

Hobi Resim Stüdyosu Ankara

Hobi Resim Derslerimiz çocuk genç ve yetişkin, hayatına yön vermiş bireylerin yaşamlarına sanatı dahil etmeleri için, sanatla iç içe ve bireyselliklerini ortaya koyabilecekleri bir ortam sunarak, yönelmek istedikleri alanlarda temel teknikler öğretilmekte ve uygulama çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda ilgilendikleri resim sanatının neresinde durduklarını fark etmelerini sağlayacak akademik bilgilerle destekli bir eğitim sunulmaktadır. Hiç resim çizemediğini iddia eden bireylerin adım adım uygulanan eğitimle kendilerine şaşıracakları sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Hobi Çocuk Resim Grubumuz 

4-14 yaş aralığındaki kursiyerlerimizin katılabildiği bu grubumuzda eğitim haftada 1 gün 3 saat olarak planlanmıştır. Amacımız öğrencinin el becerisinin geliştirilmesi ve kendisine olan güvenin artmasıdır. Ayrıca eğitimimiz boyunca çocuğun yaratıcılığını ortaya çıkaracak ve eğiticinin de desteği ile bunu geliştirecek keyifli ve eğlenceli bir süreç izlenmektedir. Çocuklar eğitim boyunca çeşitli egzersizler ve el becerilerini güçlendirecek boya çalışması aktivitelerinede katılmaktadırlar.

Hobi Yetişkin Grubumuz

Eğitimlerimiz haftada 1 gün 3 saat şeklinde planlanır. Yetişkin gruplarımız 15-21 yaş arası ile 21 ve üzeri yaşlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Yetişkin hobi gruplarımızda derse temel sanat eğitimi ile başlangıç yapılır. Daha sonra dersler kişinin yönlenmek istediği alan odak alınarak temel tekniklerle öğretilmektedir.

Ders İçeriğimiz

*  Desen

Konunun çeşitli çizici resim malzemeleri ile satıh üzerine resmedilmesidir.Desen resmin temeli ve resmin başlangıcıdır.Yapılışında kurşun kalem,füzen tarama uçları gibi çeşitli malzemeler kullanılır.Desen işlenirken ışık gölge ve açık koyu ilişkisine dikkat edilir.Kadraj ve kompozisyon desenin vazgeçilmez unsurlarındandır.

*  Karakalem

Çizgi çalışmları,elin rahatlaması için egzersiz çizgi,elips çalışmaları,temel geometrik formlar (Kübik,Silindirik,Küresel) ve bunların açık koyu ifadeleleri,renk skalası çalışmaları,sonra somut nesneler ve figür çalışmaları nihayetinde hayali figürlü kompozisyon çalışmaları yapılmaktadır.Kara kalem çalışmalarında HB,2B,4B Kurşun kalemler kullanılmaktadır.

*  Kompozüsyon bilgisi

Kağıt üzerine çizilecek figür yada nesnelerin doğru yerlere,doğru büyüklüktekonulması.Doğru kağıt kullanımı,yönlerinin doğru ve estetik olması.Kağıtın konuya göre nasıl yatay ve dikey tutlacağı bilgilerinin aktarılması ders konusuna girer.

*  Renk bilgisi

Ana renkler (Sarı,Kırmızı,Mavi) ,Ara renkler (Yeşil,Mor,Turuncu) Karışım renkler (İkiden fazla rengin karışımından elde edilen renkler,Nötr renkler (Siyah, Beyaz).Bu renkler ile temel bilgilerin öğretilmesi ve renk uygulamaları.Bir kanç rengi karıştırarak renk bulmaya çalışmak.Natürmort (Ölü Doğa) Çalışmaları gerçekleştirerek,Figürlü kompozisyonlar,Porte,Röprodiksyon (Kopye) çalışmaları yapılmaktadır.

*  Ölçü alma yöntemleri

Sağ elimize aldığımız bir kalem aracılığıyla çizeceğimiz nesnelerin eni boyu arasındaki ilişkiyi anlamak ve bunu kağıda aktarmak.

*  Füzen

Bir tür kömür kalemkendine has bir estetik etki yaratan bir araçtır.Yağlı füzen de vardır.Bu kalemle Natürmort ve Fügüratif kompozisyonlar ve portre çalışmaları yapılmaktadır.

* Pastel boya

Peysaj (Doğa Resmi) ve Natürmort (Ölü Doğa) için uygun malzemelerdir.Renk çeşitliliği ve uygulama bakımından öğrencilerimizin keyif aldığı bir çalışmadır.

*  Yağlı boya

Tuval üzerine uygulanılan bir tekniktir.Üst üste sürülebilir özelliği (Kapatıcılık) vardır.Nötürmort,Peysaj, Figüratif kompozisyonlar gerçekleştirilebilir.Boyaları inceltmek için haş haş yağı kullanılır.

*  Akrilik

Sulu boya gibidir suyla inceltilir.Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.Tuvale de uygulanabilir.

*  Serbest malzeme çalışmaları

Amaç farklı malzemelerle estetik bir bütün oluşturmaktır.Her türlü malzeme kullanılabilir .Örnek ;Kağıt parçalrını keserek yapılan iş (Kolaj).

Yoruma Kapalı.