Müzik Dinleyin , Konsere Gidin… Mutlu Olun !!!

Kendinizi iyi hissetmek için yoga yapmaktan ya da yürüyüşe çıkmaktan daha etkili bir yol var: Müzik dinlemek…

Goldsmiths Londra Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, müzikle ve iyi hissetme ilişkisiyle ilgili dikkat çeken veriler sunuldu. Araştırmacılar 20 dakika yoga yapmanın kişinin modunu yalnızca % 10 oranında artırırken 20 dakika müzik dinlemenin bu modu % 21 oranında artırdığını kanıtladı. Bu artış oranı köpeğiyle yürüyüşe çıkanlarda ise yalnızca % 7.

Konsere Gidenlerin Mutluluk Seviyeleri Daha Yüksek

Araştırmacılar, katılımcıların zihinsel kabiliyetlerini ve davranışsal özelliklerini ölçebilecekleri bir çeşit psikolojik testler yaptılar. Teste katılan katılan 60 kişi, 40 soruluk testi çözdükten sonra gruplara ayrılarak sırasıyla Paloma Faith konserine gitti, yoga derslerine katıldı ve köpeklerini gezdirdi. Bu etkinlikler sonrasında yapılan testle, katılımcıların stres ve mutluluk değerleri tekrar ölçüldü ve Paloma Faith konserine gidenlerde bu değerin % 21’e kadar yükseldiği görüldü.

Bu araştırma, müzik ve iyi hissetmek arasındaki bağlantıyı değerlendiren ilk test olmamakla beraber, ikisinin bağlantısını hatırlatan bilimsel bir araştırma olma niteliği taşıyor.

Dopamin Hormonu Seviyesini Artırıyor

Daha önce bu bağlantıyı kanıtlayan araştırmalar arasında, 2011’de Nature Neuroscience tarafından yürütülen, müziğin vücuttaki dopamin hormonu seviyesini % 9 oranında arttırdığının kanıtlandığı bir araştırma daha var. 2011’de yürütülen başka bir araştırmada ise, iyi hisseden ve modu yüksek olarak tabir edilen insanların gelecek beş yıl içinde hayatını kaybetme ihtimalinin % 35 oranında azaldığı kanıtlanmıştı.

Siz siz olun müziğin ritmine kendinizi kaptırın ve  yaşadığınız hayattan mutlu olmaya çalışın…

İçerik: NTV

Yoruma Kapalı.