Ud Kursu

Ud, perdesiz , mızraplı  ve telli bir enstrumandır.. Klasik türk müziği ailesinin davudi sesi olan bass frekansını vermektedir.

Ud ,perdelerle seslerinin yerleri belirlenmiş bir enstruman olması nedeniyle, sesi nereye basacağımız belli değildir. Bu, baş parmağın pozisyonları nereye basacağımızı tayin etmesi ; baş parmağımızın nereye gideceğiyle alakalıdır.. Bu yüzden ud eğitimini alacak kişi,enstrümanı çalacak kişinin kabiliyetiyle ilgili olarak eğitim süresinide etkilemektedir.. Profesyonel düzeyde ilgilenecek kişilere,Ud eğitimine genç yaşlarda başlamalarını tavsiye ediyoruz. Periyodik olarak her gün Ud etudleri çalışılması gerekiyor. Ud da dikkat edilecek hususlar 4 parmağın aynı şekilde aynı oranda aynı kuvvette klavyeye basmasıdır. Sağ ve solun birbiriyle uyumu çok önemlidir. Sağ ve sol elin birbirine uyuşturacak etüdleri çalışması gerekmektedir. Burada ortalama süre ,normal kabiliyetteki bir kişinin 6 ay gibi bir sürede klavyeye hakim olması beklenirken,öğrenme süresi ,kişinin bireysel çalışmalarına verdiği önem ile direkt yollardan doğru orantılıdır.

 

Ud ‘da kişi kendi başına bir eğitim alarak yapamaz. Ud eğitiminde usta – çırak  (hoca eğitmen öğrenci ilişkisine ihtiyaç vardır. Ud enstrümanı bir metod sayesinde öğrenilir. Öğrenciler metodlu bir eğitim görmek zorundadırlar..Bu etudleri rahatlıkla çalabildikten sonra eser çalmaya geçmeleri gerekmektedir.

Ud enstramanı klasik türk müziği icrasında yeri vardır. Klasik türk müziğindeki icrası daha çok ud’un özelliği görmeden çalınan bir enstrümandır.Çok fazla Göğüs kısmı görülmez.Ezber üzerine çalınan bir enstrümandır.. . Klasik türk müziğinde çoğu besteci ud çalarak hüzünlü makamlar ud entrümanın sayesinde ortaya çıkar.

Ud,Keman,Çello..vs gibi Perdesiz bir enstrüman olmasından dolayı Müzik Kulağı diğer enstrümanlara göre daha gereklidir.O yüzden önceden randevu alındığı taktirde uzman eğitmenlerimiz tarafından Piyano eşliğinde Müzik ve Kulak testlerine ücretsiz olarak katılmanız mümkündür…

Not: ÖNCEDEN RANDEVU ALINDIĞINDA ÜCRETSİZ YARIM SAATLİK TANITIM Ud DERSİ ALMANIZ MÜMKÜNDÜR

Ücretsiz Deneme Dersi Randevusu için tıklayınız

Not: Ud derslerimiz bire bir özel ders şeklinde yapılmakta olup yeni başlayanlar için haftada 1 saat lik programlar halinde derslerimiz başlanmaktadır. İleri ki seviyelerde  veya isteğe bağlı olarak ta haftada 2 saat lik programla derslerimiz devam edilmektedir.

Yorum Yap

Yorum yazmak icin giris yapin.