SENKRON MÜZİK = MÜZİK + SOSYALLEŞME + PSİKOLOJİ

SENKRON MÜZİK =  MÜZİK + SOSYALLEŞME + PSİKOLOJİ

Kültürel bir ihtiyaç ve kişinin kendi duygularını yansıtacak bir ifade biçimi olan müzik, toplum içinde çeşitli sosyal grupların oluşmasını sağlar. Buna bağlı olarak belirli bir aidiyet duygusu da ortaya çıkar. Ortak bir amaç için bir araya gelen insanların çevresiyle kurduğu iletişim sosyalleşmelerini sağlar. Sosyalleşme süreci ile birlikte duygu ve düşüncelerin aktarımı,özgüven duygusunun oluşmasına da yardımcı olur.

     Kültürel çevre ise insanın ilişkilendiği farklı kültürel davranışlar aracılığıyla sosyalleşmeyi sağlar. Dans kursuna gitmek, gitar çalmak vb. etkinlikler aynı beğeniye sahip insanları biraraya getirir. Bireysel zevklerini toplum içinde paylaşan insanlar ortaya çıkarır.

     Müziğin sosyal davranış değişimi üzerindeki etkisinin yanısıra, müzikal algı düzeyinde bilişsel süreçler de söz konusudur. Bilişsel meselelerde sosyal bir psikolojik süreç vardır. Bu anlamda bakıldığında müzik, psikososyal bir sorun olarak karşımıza çıkar.Kişi,müzikle ilişkilendirildiği zaman sosyalleşme noktasında sosyal bir alanda varlıklı olarak yer alır. Bu da kişinin psikolojik yapısında olumlu bir etki sağlar. Sosyal yapı psikolojik yapıyı,psikolojik yapı da sosyal yapıyı belirler.Belirli çevrede dışlanan bir insanın psikolojisinde bir bozulma olabilir. Bu bozulma başka sosyal çevrelerini de etkileyebilir.

      İnsanın yapısı gereği bu durumlar kişisel gelişimde göz ardı edilmemelidir,Bunun fazlasıyla bilince olan kurumumuz olaya sadece ticari olarak değil,insan psikolojisi tarafından da bakmakta ve sağladığı “Aylık geziler,Piknik,Dinleti,Konser,Yıl sonu gösterileri,Yetişkinlerle düzenlenen ortamlar v.b” aktiviteler Sosyalleşmeye,Paylaşıma,İnsanları ortak paydalarda buluşturulmaya da yardımcı olmakta,kişileri Ekip-Grup mantığına büründürmede de büyük faydalar sağlamaktadır.

 

       TC MEB ÖZEL SENKRON MÜZİK AİLESİ OLARAK İLK AMACIMIZ,insanların dinlemekten keyif aldıkları müzikleri icra edebilmesini sağlamak ve müziğin sadece müzik olmadığını bununla beraber psikososyal yanını da ön planda tutarak topluma faydalı bireyler yetiştirmek için çaba sarfetmektedir.Bu konuda ki hassasiyete özen göstererek çalışan Senkron Müzik Ailesi olarak sizleri bekliyoruz.Müzikle kalın….

Yorum Yap

Yorum yazmak icin giris yapin.