Halk Oyunları & Müzik

Müzik ve hareketin birbiri ile uygunluğu görsel ve işitsel açıdan önemlidir. Bu sebeple iki faktör arasındaki ilişki her ikisinin de yapısal özelliklerine göre düzenlenmelidir. Bu bağlamda dikkat edilecek en önemli nokta kullanılacak olan çalgıların, melodilerin, ritimlerin ve hareketlerin uyumluluğudur. Bu uyumluluğun sağlanması için mevcut olan oyun müziklerinin ve yeni yaratılacak olan dans müziklerinin düzenlenmesine yönelik teorik ve pratik bilgiler verilerek bu bilgilere dayalı dersler ve çalışmalar hedeflenip ;  var olan yada yeni yaratılacak olan oyun – dans kompozisyonlarının melodi, ritm ve hareketlerinin ilişkilendirerek  bir eseri sonlandırma ve ”kadans” kavramının dansa uyarlanması şeklinde olacaktır.

Kurslarmızda kazanılan bilgi ve beceriler şöyledir

1-Dans ve müzik uyumunu algılama becerisi

2-Dans ve müziği ayrı ayrı değerlendirip bir bütün haline sokma bilgi ve becerisi

3-Dansın sahnelenmesinde uygun çalgı seçimi ve orkestrasyonu tespit edebilme becerisi

4-Dans ve müziği ortak bir noktada birleştiren ritm unsurunu en uygun şartlarda kullanabilme becerisi

Horon 

Karadeniz bölgemizden Hemşin, Trabzon / Akçaabat, Artvin yörelerimizin otatik halk oyunlarını kapsar.

Horon canlı, enerjik bir halk oyunudur. Vücudun tümünün katıldığı yegane oyundur. Karadenizin soluk alışı, yürek atışı, dalgalanışıdır. Horon doğa ile insanın elele, kol kola şahlanışıdır.

Horon’da denizin dalga hareketlerini ve kıpırtılarını, balıkların çırpınışını görür gibi oluruz. Horon’da yapılan hareketler incelendiğinde, belleme, çapalama, deniz dalgalarının parçalanması, dalgaların kıyıdan geri çekilirken çakıllarda çıkardığı ses, kürek çekme, balıkların ağlara yakalandıkları andaki çırpınışları gibi doğal olayların veya isle ilgili hareketlerin canlandırıldığı görülür.

                                                          

Zeybek 

Zeybek kursu genel anlamıyla tüm ege yöresi danslarının görterildiği kurlardan oluşur. Ancak sosyal kullanımı ağır bastığından dans kursumuzda Zeybek oyunlarına Harmandalı dersi ile başlanır.Harmandalı kursunun ardından diğer zeybek oyunlarına geçilir.

Zeybek dersimize rahat kıyafetlerle katılmanız önerilir. Haftada 2 saatinizi ayırarak bir ay içinde kendi düğününüzde veya yakınlarınızın en mutlu günlerinde Harmandalı gösterinizle herkesi büyüleyebilirsiniz.

1 Yorum “Halk Oyunları & Müzik”

  1. Çağlar Güngör dedi ki:

    Slm. Horon eğitimi almak istiyorum.
    Kurslariniz ne zaman açılacak. Teşekkürler

Yorum Yap

Yorum yazmak icin giris yapin.